Problemy z poczuciem męskości

Written by Jon Ricc

Mężczyźni, którym zadano pytanie na temat poczucia męskości odpowiadali, że osiągali ten stan, gdy podążali za swoimi marzeniami oraz podejmowali decyzje z pewnością siebie.

Nas, jako posiadaczów chromosomów XY do codziennego wstawiania z łózka motywuje poczucie, że jesteśmy najzwyczajniej potrzebni i traktowani z szacunkiem. Nie tylko przez nasze kobiety ale również przez innych samców. Z natury kochamy panowanie nad sytuacją, podejmowanie ryzyka czy eksplorację. Proste prawda?

GDZIE W TAKIM RAZIE CI MĘŻCZYŹNI?

Dzisiejszy mężczyzna zyskuje wartość w oczach innych samców beta, gdy posiada umiejętność wypicia 2 piw za jednym zamachem, czy zrobienia innego kretynizmu lepiej niż pozostali. Media nie przedstawiają jednak wielu alternatyw do jakże popularnego obrazu „faceta dupka”. Bardzo popularne są wszelkiego rodzaju „pranki”, przez co wydaje nam się że zabawny i wygadany mężczyzna to przepis na atencję wielu samic. Jest to swego rodzaju jednym i wielkim bullshitem, w który sam wierzyłem przez wiele lat.

Przytłaczająca większość męskich postaci ukazywanych w mediach to agenci służb specjalnych, nabuzowani testosteronem przygłupy, wampiry, hipsterzy, podrywacze, czy tłuste świnie z wieloma zerami na koncie u boku pięknych kobiet. Przez brak lepszych wzorców do naśladowania we własnym życiu, dorastający chłopcy nie wiedzą, co jest, a co nie jest dopuszczalnym zachowaniem dla mężczyzny. Są święcie przekonani, że źródłem szacunku i męskości jest przynależność do grupy innych samców w klubie sportowym, służbie mundurowej, czy w posiadaniu podrasowanego BMW.

Oczywiście nic nie mam do wyżej wymienionych rzeczy, jednak problemem staje się to, że gdy mężczyzna traci przynależność do takiej grupy lub posiadany obiekt, to nagle odczuwa brak energii, chęci do egzystowania, czy spadek poczucia własnej wartości. Ekran jego życia wypierdala swoisty „bluescreen”.

SEKS I PRZEMOC

Szczególnie niejasne stają się również tematy seksu i przemocy, które są obecne w grach, wiadomościach, internecie, telewizji, zaś nieobecne w zwykłych, codziennych rozmowach. Nie rozwijając tematu mężczyzn obecnych emocjonalnie w rodzinie, których również zaczyna po prostu brakować. Chłopcy dostają przekaz, że fantazje które od zawsze im towarzyszą są złe. Otrzymują poczucie, że coś z nimi jest po prostu nie tak.

Wielu młodych mężczyzn dochodzi do wniosku, że seks jest brutalniejszy i gorszy niż zabijanie ludzi, ponieważ rodzice pozwalają oglądać filmy w których występuje przemoc, zaś przełączają program, gdy pojawi się szczypta nagości lub seksu. Gdy dołączymy do tego młodzieńczą fascynację seksem, to okazuje się, że mężczyźni mogą dojść do takich wypaczeń myślenia, jak pogląd, że dziewczyna inicjująca seks to postać niegodna zaufania.

Mężczyzna, który nie uważa się za najsprawniejszego jest przekonany, że dziewczyna która mu się podoba go najzwyczajniej odrzuci. Jasne jest, że towarzyszący temu ogromny lęk jest czynnikiem hamującym motywację. Rozwiązaniem stają się pornografia i seks w mediach, które osłabiają strach przed odrzuceniem i są… „na wyciągnięcie ręki”. 🙂 Wybór ten ma zerowy odsetek odrzuceń i nie wymaga zaangażowania, a do tego dostarcza natychmiastowej gratyfikacji.

Jest jednak jeden, olbrzymi problem. Zachowania tego typu obniżają motywację nabycia umiejętności koniecznych, by zdobyć kobietę, co prowadzi do pogłębienia się dystansu pomiędzy mężczyzną, a jego ostatecznym celem.


Zachęcam do dyskusji pod wpisem oraz polubienia mojego fanpage. – JR 🙂

  • No tak – patrząc na „dzisiejszych” facetów cieszę się że jestem mężatką z wieloletnim stażem i nie jestem młodą dziewczyną bo nie bardzo jest w czym wybierać
    https://jagatoja.blogspot.com/2015/06/meski-swiat-ktorego-nigdy-nie-zrozumie_27.html

  • Ja mam wrażenie, że w ogóle bycie mężczyzną wbrew temu co się wszystkim wydaje nie jest wcale takie proste. Zauważyłeś, że mężczyźnie nie ‚wypada’ być po prostu SMUTNYM? facet może być zły, wkurw***y, niezadowolony ale mało który przyzna się głośno że jest mu po prostu źle. A przecież jest człowiekiem, ma uczucia i może być smutny albo nawet zrozpaczony. Ja się nie dziwie, że oni się nie przyznają – społeczeństwo od nich tego wymaga.
    Wizja męskości zmienia se wraz z wiekiem. Też kiedyś wydawało mi się że męski facet to taki typowy samiec alfa. Nic bardziej mylnego. Wolę żeby mężczyzna był w stanie rozmawiać o swoich uczuciach, był dobrym człowiekiem i liczył się z moim zdaniem niż był buchającym testosteronem bucem 🙂